Financijska matematika u Excel®-u
Ova specijalistička edukacija dio je programa Financijska akademija Poslovna učinkovitost.
Opis:
Na radionici se pojašnjavaju i utvrđuju osnovni pojmovi, ideje i postupci vezani za pojam kamata i ukamaćivanja kako bi se stvorili čvrsti temelji za usvajanje znanja iz područja poslovnih financija. Naglasak je na financijskoj matematici, tj. primjeni složenog ukamaćivanja, a popratni praktični primjeri rješavaju se i pomoću Excelovih financijskih funkcija te nekih ugrađenih alata. Pritom se ne pretpostavlja prethodno znanje, osim elementarnih matematičkih operacija uz potenciranje i korjenovanje.
Ciljevi:
Cilj je steći, odnosno obnoviti, i utvrditi razumijevanje ključnih koncepata i načela u financijskoj matematici (poput vremenske vrijednosti novca, složenog ukamaćivanja, diskontiranja, sadašnje i buduće vrijednosti budućih novčanih tokova i sl.) Time se postiže ovladavanje nužnim tehnikama za razumijevanje i neometano usvajanje znanja iz područja osnova financija i financijskog menadžmenta.
Kome je namijenjena:
Radionica je namijenjena menadžerima ili njihovim suradnicima koji su u doticaju sa financijskim poslovanjem, a žele na efikasan način steći ili obnoviti temeljno poznavanje financijske matematike, odnosno raznih vrsta kamatnog računa, njihove primjene i učinaka.
Metode rada:
Polaznici će navedene sadržaje i vještine usvojiti kroz teorijsko izlaganje i demonstraciju, praktične računske primjere i vježbe na računalu. Za sudjelovanje je potreban je tzv. znanstveni kalkulator te računalo s instaliranim MS Excelom.
Kotizacija uključuje: materijale, certifikat Poslovne učinkovitosti o pohađanju stručnog usavršavanja, osvježenja tijekom pauze i ručak.
SADRŽAJ I RASPORED:
08:30 - 09:00 Registracija i preuzimanje materijala
09:00 - 10:30 Vremeska vrijednost novca. Kamate i načini njihova obračuna. Diskontiranje.
- Vremenska vrijednost novca
- Diskretno i kontinuirano ukamaćivanje
- Jednostavne kamate i primjena
- Složene kamate
- Buduća i sadašnja vrijednost jedne uplate ili isplate
- Određivanje stope i broja razdoblja
PRAKTIČNA VJEŽBA: (Usporedba ponuda svođenjem na isto vrijeme, primjena EXCEL financijskih funkcija)
10:30 - 10:45 Stanka za kavu
10:45 - 12:15 Periodičke uplate i isplate
- Nominalna ili ugovorna kamatna stopa, relativna i konformna kamatna stopa (proporcionalna i konformna metoda obračuna kamata)
- Buduća i sadašnja vrijednost periodičkih uplata ili isplata
- Primjena na složenije praktične probleme s više novčanih tijekova
PRAKTIČNA VJEŽBA: (Usporedba tipa „kupovina ili najam“, diskontiranje)
12:15 - 13:15 Stanka za ručak
13:15 - 14:45 Dugoročni krediti
- Izračun anuiteta
- Modeli otplate, otplatne tablice
- Utjecaj različitih načina obračun
- Efektivna kamatna stopa
- Promjena uvjeta u tijeku otplate, konverzija kredita
PRAKTIČNA VJEŽBA: (Izrada otplatnih tablica za različite modele otplate kredita u EXCELU)
14:45 - 15:00 Stanka za kavu
15:00 - 16:30 Metode za ocjenu efikasnosti investicijskih projekata
- Metoda neto sadašnje vrijednosti
- Interna stopa povrata
- Svođenje na periodičke prinose
PRAKTIČNA VJEŽBA: (Usporedba isplativosti više investicijskih projekata uz pomoć Excel funkcija i alata i različitim metodama)
PREDAVAČI:
Dr. sc. Ivo Beroš, zaposlen je na Insitutu za turizam u Zagrebu. Prije toga je radio kao predavač na Veleučilištu VERN' gdje je izvodio nastavu iz niza predmeta povezanih s matematikom, statistikom, odnosno računarstvom. Diplomirao je i magistrirao na Matematičkom odjelu PMF-a u Zagrebu, gdje je i radio prije dolaska na Veleučilište VERN'. Doktorsku disertaciju obranio je na Fakultetu elektrotehnike I računarstva u Zagrebu. Glavni stručni izazovi su mu primjena matematičko-statističkih metoda u procesu donošenja poslovnih odluka te korištenje računala u tom procesu.
Siniša Jovčić, dipl. ing., zaposlen je na Sveučilištu VERN' gdje je izvodio nastavu iz niza predmeta povezanih s analizom podataka, programiranjem i bazama podataka. Diplomirao je na Tekstilno tehnološkom fakultetu, smjer tekstilna mehanika te na Filozofskom fakultetu smjer Informatologija Sveučilišta u Zagrebu. Glavni stručni izazovi u mu primjena računalstva u analizi podataka.