Datum i mjesto održavanja: 15.02.2024.  -  17.04.2024., Zagreb
 
CERTIFIED DATA SCIENTIST

Opis:

Data science je pojam koji se značajno počinje upotrebljavati unazad nekoliko godina. Područje rada data scientist-a je veoma široko te se proteže od znanosti, osiguravajućih kuća, banaka, telekoma pa sve do sporta i politike.
Program uvod u data science osmišljen je kako bi upoznao polaznike s najvažnijim znanjima potrebnim za rad sa podacima u ulozi data scientist-a. Ova uloga (radno mjesto) zahtijeva ljude koji poznaju statističke modele i znaju kako ih upotrijebiti u poslovnom okruženju i adekvatno potrebama, također osposobljeni su za rad sa velikim skupovima podataka. Osim toga tipično je dobro poznavanje SQL-a kao i poznavanje barem jednog programskog jezika za prediktivnu analitiku (na primjer R ili Python). Analizirane podatke potrebno je također adekvatno i predstaviti što podrazumijeva alate za vizualnu reprezentaciju podataka i izvještavanje.

Program se sastoji od četiri glavne cjeline:

  1. Priprema podataka za analizu - Uvod u rad s bazama podataka (2 dana)
  2. Osnove statistike za nematematičare (2 dana)
  3. Poslovna statistička analiza korištenjem programa „R“ (2 dana)
  4. Prikaz rezultata analize i vizualizacija podataka (2 dana)

Prva cjelina ima za cilj osposobiti polaznike za dohvat i pripremu podataka za analizu korištenjem SQL jezika i pruža osnovna znanja o manipulaciji podacima u bazama podataka.
Druga cjelina predstavlja osnove i temelj za razumijevanje statističke analize podataka  i namijenjena je osobama koje matematiku i statistiku poznaju samo na osnovnoj razini. Ovaj modul namijenjen je da budući data scientisti razumije počela na kojima su temeljeni alati za obradu podataka i prediktivnu analitiku.
Treća cjelina daje pregled programskog jezika R. Od učitavanja podataka i obradom (manipulacijama), preko analize (data mining), pa sve do prediktivne analitike, korak po korak dolazimo do potpune slike (razumijevanja) o podacima. Znanjem pokrivenim ovim modulom, polaznici će biti spremni analizirati podataka korištenjem R-a, primjenu prediktivnih modela te interpretaciju rezultata izračuna.
Na posljetku zadnja, četvrta cjelina, bavi se prikazom podataka, bilo grafički, bilo u okviru standardnog izvještavanja s akcentom na pretvaranje rezultata u vizualno dojmljivu priču kao zadnji korak analize.

Ciljevi:
Cilj ovog programa je osposobiti polaznike za ulogu data scientist-a, osobe koja se fokusira na pitanje kako razumijevanje podataka može utjecati na tvrtku i kako takvo znanje pretvoriti u profit.

Metode rada i programski alati korišteni za rad:
Polaznici će navedene sadržaje i vještine usvojiti kroz teorijsko predavanje i niz praktičnih vježbi na računalima. U svakom od modula koriste se prikladni alati za samostalne vježbe polaznika.
Prva cjelina temeljena je na radu sa Oracle bazom podataka.
Druga cjelina temeljena je na vježbama sa programskim alatom SPSS Statistics.
U trećoj cjelini se za izvođenje vježbi koristi programski alat „R“.
U četvrtoj cjelini, za vizualne analize i prezentacije korišten će biti  Power BI.   

SADRŽAJ PROGRAMA

1. MODUL: Uvod u rad s bazama podataka, 15.-16.02.2024.

2. MODUL: Osnove statistike za nematematičare, 28.-29.02.2024.

3. MODUL: Poslovna statistička analiza korištenjem programa "R", 25.-26.03.2024.

4. MODUL: Power BI - napredni tečaj, 16.-17.04.2024.

Program se izvodi u Zagrebu ili online, a moguće je pohađanje i pojedinačnih modula.

Certifikat

Polaznici nakon odslušanih 10 dana predavanja i vježbi polažu ispit u trajanju od 2 sata. Ispitna pitanja odnose se isključivo na gradivo i vježbe prezentirane tokom održanih edukacija. Ispitna pitanja biti će sa ponuđenim odgovorima od kojih se zaokružuje jedan ili više točnih odgovora sukladno uputi u zadatku.

Prijavu ispita potrebno je prijaviti na: info@poslovnaucinkovitost.eu.

Ispitu je moguće pristupiti dva puta.

Cijena 1. izlaska na ispit iznosi 200 eura + PDV, a cijena 2. izlaska na ispit iznosi 133 eura + PDV.

 

PREDAVAČI:

Pero Hrabač
 

Dr. sc. Pero Hrabač, dr. med. diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Trenutno završava treću godinu poslijediplomskog studija „Biomedicina i zdravstvo“ na istom fakultetu.
Radno iskustvo tijekom karijere stjecao je u radu za niz farmaceutskih tvrtki – Boehringer Ingelheim, Pfizer, Lek, JGL, Belupo, CSC Pharmaceuticals, Cyathus i druge. Tijekom 14 godina rada u farmaceutskoj industriji prošao je sva radna mjesta od unosa podataka preko planiranja kliničkih ispitivanja i pripreme dokumentacije do mjesta voditelja međunarodnih multicentričnih kliničkih ispitivanja. Najviše se usavršavao u područjima planiranja informatičke podrške za provođenje kliničkih ispitivanja, statističke obrade podataka te izrade izvješća o kliničkim istraživanjima za potrebe registracije lijekova na tržištu EU.  
Zbog interesa za IT, paralelno uz posao za farmaceutsku industriju od 2011. godine radi kao CARNet-ov sistemski inženjer na Medicinskom fakultetu u Zagrebu gdje prelazi u cijelosti 2014. godine. Trenutno je zaposlen kao asistent na Katedri za medicinsku statistiku, epidemiologiju i medicinsku informatiku pri istom fakultetu.  

Tomislav Grebenar
 

Mr. sc. Tomislav Grebenar, dipl. ing. el., diplomirani inženjer elektrotehnike, a stekao je i titulu magistra znanosti iz područja ekonomije. Trenutačno je polaznik doktorskog studija Poslovne ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Ima dugogodišnje iskustvo u upravljanju rizicima, u bankarstvu (kreditni rizik, CRM), gdje je stekao i menadžersko iskustvo, a trenutačno je zaposlen kao savjetnik u Hrvatskoj narodnoj banci. Unazad više godina sudjeluje kao predavač na međunarodnim i domaćim seminarima i edukacijama iz područja kreditnog rizika, CRM-a, SAS-a, R-a i sl. Predavač je i član ECCBSO odbora u sklopu kojeg sudjeluje u radu radnih skupina Risk Assesment i BACH u kojima sudjeluju ostale središnje banke.

Uz dobro poznavanje regulative i prakse, poznaje BI/DWH tehnologije, baze podataka, tehnike modeliranja, rejting sustave, IT/DataMining alate (R, Oracle/SQL developer, SAS,..) te ima iskustvo u razvoju DWH, prediktivnih modela, rejtinga. Sklon je i tzv. „out-of-the-box“ razmišljanju i pronalaženju efikasnih poslovnih i tehničkih rješenja. Uz istraživački duh, zanimaju ga nove tehnologije kao što su strojno i duboko učenje, te umjetna inteligencija od kojih neke razvija i primjenjuje u poslovnim rješenjima.

Anastazija Crnković
 

Anastazija Crnković, bavi se analizama više od 18 godina, a radila je u vodećim hrvatskim organizacijama u tri različite industrijske grane; financijskoj, telekom i distributerskoj.

U telco industriji (A1 Hrvatska) implementirala je Power BI te je sudjelovala u obučavanju i mentoriranju više od 150 kolega. Trenutno radi kao edukacijski trener i konzultant. Certificirani je Microsoft trener za Power BI.  Ima položen Microsoft Certified Data Analyst Associate za analizu podatka u Power BI alatu. Kako analizu podataka, osim IT ekspertize i poznavanja statistike, prati i psihologija u smislu odluka koje se donose temeljem analiza, s posebnim interesom širi područje interesa na bihevioralne znanosti.

 
 
 
Sve edukacije
 Održane edukacije