Pregovaračke vještine
Vještine pregovaranja ne odnose se samo na posao diplomata, profesionalnih pregovarača ili zastupnika. Pregovaranja je vještina koju, bili toga svjesni ili ne, koristimo u gotovo svakodnevnim situacijama; pregovaranje za plaću ili uvjete na poslu, pregovaranje oko cijena u dućanu, pregovaranje s djetetom oko njegovih obaveza i privilegija i sl. Pregovaranju često puta pristupamo kao borbi u ringu – jedini nam je fokus na to koja strana će na kraju borbe izaći s uzdignutim rukama iz pregovora.
Kada ljude pitate jesu li bili uspješni u pregovaranju, odgovoriti će da jesu jer su postigli cijenu koju su htjeli, ili kvalitetu robe/usluge koju su htjeli. Iako se ovo pitanje i odgovor čine sasvim logičnima, pravo pitanje o kvaliteti pregovaračkog procesa trebalo bi biti:
Jesi li zadovoljan s provedbem dogovora/ugovora?
Na taj način zahvaćamo cijelu sliku pregovaračkog procesa i njegovih pozitivnih i negativnih posljedica. Stoga, prije nego što krenete u pregovore, postavite si par ključnih pitanja:
- Preliminarno pitanje: Trebam li pregovarati?
- Radi li se o pregovorima temeljenim na poziciji ili interesima
- Pokušavam li riješiti svađu ili sklopiti neki dogovor
- Kako bi trebao analizirati pregovaranje?
- Radi li se o kroz-kulturalnom pregovaranju?
- Na koji način bi se trebao nositi s etičkim pitanjima koje se mogu pojaviti u pregovorima?
Kvalitetna priprema u velikoj mjeri definira uspješnost pregovora u konačnici, stoga se prije ulaska u “pregovarački ring” što kvalitetnije pripremite, a stručnjaci navode kako je upravo ovih 6 bazičnih pitanja ključno za to.
Pregovaračke vještine su nešto što se uči i stječe, a upravo edukacijom "Vještine i psihologija pregovaranja" koja će se održati naučit ćemo kako biti bolji pregovarač, koje praktične tehnike možemo koristiti u tom procesu i kako pomoću navedenih vještina možemo maksimizirati svoj dobitak uz istovremeno približavanje win/win rješenju..
Novosti