Nužnost ispunjavanja ESG kriterija za odobrenje financiranja poslovanja
Anica Petričević, Voditeljica sektora za strategiju i upravljanje projektima, Erste&Steiermärkische Bank, u kratkom intervjuu objasnila je održivost u bankarskom sektoru i prilagodbu banaka novim zahtjevima i regulativama vezanim uz ESG faktore, a o ovoj temi će detaljnije biti govora na:
6. FINANCIJSKOJ KONFERENCIJI: ESG - Imperativ budućeg poslovanja, 10.04.2024.
Kako se trenutno banke prilagođavaju ESG faktorima u svom poslovanju?
Financijske institucije igraju ključnu ulogu u postizanju ciljeva Europskog zelenog plana kroz preusmjeravanje financijskih tokova prema održivim djelatnostima. Banke uključuju ESG u svoje strategije, dok ESG mijenja poslovni model i utječe na poslovne procese. Definicija ESG rizika u smislu potencijalnih negativnih okolišnih utjecaja, značajnih negativnih društvenih posljedica ili lošeg upravljanja istima, oduvijek su integralni dio poslovanja i upravljanja rizicima Erste Grupe. Naime, na razini Erste Grupe se, po definiciji, kao sastavni dio kreditnog, tržišnog, likvidnosnog, operativnog ili rezidualnog rizika provjeravalo ponašanje klijenata koje ima utjecaj na određene ESG parametre, odnosno rizike. Ipak, s povećanom hitnošću i ubrzanjem klimatskih promjena, Erste Grupa stavila je naglasak na upravljanje ESG rizicima uključivši iste u holistički pristup putem implementacije sustavnog prikupljanja podataka o ESG rizicima i integracijom istih u okvir upravljanja cjelokupnom bankom, uključujući, ali se ne ograničavajući na upravljanje kapitalom i upravljanje rizicima, u skladu s nadzornim smjernicama ECB-a i EBA-e.
Koje su ključne inicijative ili prakse koje banke primjenjuju kako bi integrirale ESG kriterije u svoje operacije i kreditnu politiku?
Procjena tranzicijskih i fizičkih rizika priprema se na razini portfelja klijenata te utječe na ICAAP. ESG rizike analiziramo i u sklopu kreditnog procesa kod odobravanja kredita velikim te srednjim i malim poslovnim klijentima. Veliki klijenti popunjavaju upitnik za ESG procjenu, a kod srednjih i malih poduzetnika koristimo „ESG Factor Heat Map“ te industrijske strategije za procjenu ESG rizika. Sama ESG procjena se ažurira na godišnjoj razini. U dijelu građanstva, većina aktivnosti je orijentirana na podržavanje energetske obnove nekretnina ili kupnju energetski učinkovitijih nekretnina.
Kako se očekuje da će uloga bankarskog sektora u financiranju održivih projekata i inicijativa rasti u narednim godinama?
ESG rizici postaju integralni dio poslovanja i upravljanja rizicima. U budućnosti očekujemo još veći fokus, na dostupnost i kvalitetu podataka, koje prikupljamo i od naših klijenata, kako bismo mogli imati što kvalitetniju i sveobuhvatniju procjenu rizika. Intencija banaka je smanjivanje karbonizacije, u tu svrhu Erste Banka računa ugljični otisak koji se direktno ili indirektno proizvodi djelovanjem banke. U idućem razdoblju poseban naglasak će biti na dekarbonizaciji portfelja putem pravodobnog podržavanja klijenata tijekom zelene tranzicije. Isto tako, očekujemo da će kroz sljedeće godine ESG čimbenici značajnije utjecati i na rejting klijenata, a samim time i na uvjete financiranja.
Koje su najvažnije regulatorne promjene koje se odnose na ESG u bankarskom sektoru i kako banke reagiraju na te promjene?
Ključni utjecaj na razvoj regulatornog okvira u području održivosti na razini EU-a imali su Program globalnog razvoja za 2030. (Agenda 2030) Ujedinjenih Naroda (UN) iz 2015. godine, kroz definiranje 17 ciljeva održivog razvoja, Pariški sporazum i Europski zeleni plan. Od propisa bih izdvojila sljedeće ključne uredbe i direktive: EU Taksonomiju, CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation). EU Uredba o Taksonomiji postavila je klasifikacijski sustav za identificiranje gospodarskih djelatnosti koje su okolišno održive. Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD) ima za cilj jačanje relevantnosti, dosljednosti i usporedivosti ESG informacija diljem EU-a. Uredbom o objavama povezanim s održivosti u sektoru financijskih usluga (SFDR) utvrđuju se usklađena pravila za sudionike financijskih tržišta i financijske savjetnike o transparentnosti u pogledu integracije rizika održivosti i uzimanja u obzir štetnih učinaka na održivost u njihovim procesima te pružanja informacija povezanih s održivosti u vezi s financijskim proizvodima. Slijedi i usvajanje i implementacija Direktive o dužnoj pažnji (CSDD) koja ima za svrhu njegovati održiva i odgovorna korporativna ponašanja kroz lance vrijednosti i uvodi obvezu dužne pažnje kako bi se detektirali i izbjegli negativni utjecaji na okoliš i ljudska prava. Erste Banka prati sve primjenjive propise i pravovremeno poduzima aktivnosti u cilju usklađenja.
Kako se ESG faktori odražavaju na bankarske proizvode i usluge, i kako se očekuje da će se ti proizvodi i usluge razvijati u budućnosti, uzimajući u obzir zahtjeve za održivijim financijskim rešenjima?
Bankarske proizvode i usluge bit će potrebno prilagoditi ESG čimbenicima, kako bi osigurali preusmjeravanje financijskih tokova prema održivim djelatnostima, koje su jasno definirane u sklopu EU Uredbe o Taksonomiji. Klijente će trebati podržati kod tranzicije na ugljično neutralno poslovanje s adekvatnim bankarskim proizvodima i uslugama za financiranje, primjerice, tehnologije koje se ne oslanjaju na ugljik, kao i na upotrebu energije iz obnovljivih izvora. Navedeno će za posljedicu imati i povećanje razine etike poslovanja, kao i primjenu operativnih modela kojima će se osigurati dugoročna stabilnost.
Više o temi prilagodbe banaka ESG faktorima u njihovom poslovanju na:
6. FINANCIJSKOJ KONFERENCIJI: ESG - Imperativ budućeg poslovanja, 10.04.2024.
Novosti