31. 10. 2014.
Bolji ERP→ Bolji kontroling → Bolji poslovni rezultati

28.10.2014. godine u organizaciji poduzeća Datalab tehnologije d.o.o. održana je PANTHEON konferencija u hotelu Antunović u Zagrebu. Konferencija je bila namijenjena postojećim i potencijalnim korisnicima Pantheona te svima koji konstantno nastoje poboljšati kvalitetu svog poslovanja. 

Datalab Tehnologije d.o.o. jedan su od vodećih proizvođača poslovnih rješenja (ERP) za male, srednje-velike i velike tvrtke u regiji. Kvalitetu njihovih rješenja potvrđuje preko 34.000 zadovoljnih korisnika ERP-a i PANTHEON-a, ali i medalje za izvrsnost osvojene na najvećem svjetskom informatičkom sajmu CeBIT u Hannoveru 2008. i 2013. godine. Poduzeće je prisutno više od 15 godina u 10 država regije. 

Čast da održi uvodno predavanje na konferenciji na temu: Bolji ERP→ Bolji kontroling → Bolji poslovni rezultati pripala je dr. sc. Mladenu Meteru, konzultantu za kontroling i financije.

U nastavku donosimo najvažnije izvatke iz predavanja dr. sc. Mladena Metera.

Za stvaranje kvalitetne informacijske podloge u ERP-u, potreban je sustavan i sveobuhvatan pristup u koncipiranju okvira poslovanja poduzeća, koji polazi prije svega od samog strateškog određenja poduzeća, preko procesne određenosti i povezanosti procesa u poduzeću, strukturiranosti skladišta podataka pa do izrade koncepcije i korištenja instrumenata za upravljanje poslovnim rezultatom (instrumenti kontrolinga) te odabira analitičkih poslovnih alata da bi se u konačnici ostvario zadovoljavajući pozitivan rezultat poslovanja.

Za cjelovito upravljanje poslovnim rezultatom poduzeća, uz korištenje financijskih izvještaja, nužna je izrada i korištenje i menadžerskih izvještaja. U praksi se za različite svrhe i potrebe koriste različiti menadžerski izvještaji (standardni, ad-hoc, statički i dinamički menadžerski izvještaji), a krajnji cilj je uvijek isti - očuvanje postojeće odnosno stvaranje nove vrijednosti poslovanja poduzeća. Dinamički menadžerski izvještaji omogućuju višedimenzijski pogled na poslovne informacije, a u hrvatskim poduzećima, prema rezultatima provedenog istraživanja Poslovne učinkovitosti, se najrjeđe koriste – svega 3,08, na (Likertovoj) skali od 1 do 5.

Uloga kontrolinga u poduzeću je predstavljena kroz savjetodavnu i partnersku funkciju menadžmenta, a između ostaloga, kontroling je zadužen za učinkovito i efikasno izvještavanje menadžmenta (željena prevaga centraliziranog naspram paralelnog izvještavanja). Kontroleri da bi na primjeren način potpomogli poslovanje poduzeća moraju posjedovati određene kompetencije (stručne, osobne, socijalne i konceptualne kompetencije), a prema rezultatima još jednog provedenog istraživanja Poslovne učinkovitosti u hrvatskim poduzećima, kontroleri i financijski stručnjaci u hrvatskim poduzećima, najveću potrebu unapređenja imaju upravo kod stručnih kompetencija. 

Funkcija kontrolinga u poduzećima može biti na različite način organizirana (linijski, štabno, (de)centralizirano), a posebno kod malih i srednjih poduzeća, uputno je razmotriti i alternativni organizacijski oblik kontrolinga – tzv. „Rent-a-Controller“ tj. privremeni kontroling menadžment – budući da navedeni oblik osigurava profesionalno utemeljenje kontrolinga, niže organizacijske troškove (varijabilni, umjesto fiksnog troška – pojavljuje se prema potrebi) te nepristranost u obavljanju aktivnosti kontrolinga (zbog nevezanosti na organizacijsku strukturu poduzeća). 

Radi poboljšanja rezultata poslovanja poduzeća, nužno je razmotriti međuzavisnost integriranosti i načina korištenja ERP-a, instrumenata kontrolinga (strategijskih i operativnih) te mogućnosti ostvarenja dobiti. U hrvatskim poduzećima su poslovni informacijski sustavi u velikoj mjeri integrirani te postoji značajna međuzavisnost, pozitivnog smjera, između razine integriranosti i svrhe korištenja – za potrebe zakonski obvezatnog izvještavanja i za potrebe internog izvještavanja. Ono što je poražavajuće kod hrvatskih poduzeća (i to kod najboljih), te mora biti poboljšano, je da se instrumenti kontrolinga izuzetno nedovoljno koriste. Na skali od 1 do 5, strategijski instrumenti (ukazuju na ispravnost smjera poslovanja poduzeća) se koriste 2,6, a operativni 3,7 (ukazuju na izvrsnost u operativnom načinu poslovanja poduzeća).

Uvođenjem odnosno unapređenjem funkcije kontrolinga u poduzeću moguće je očuvati postojeću vrijednost poslovanja, kao i povećati i stvoriti novu vrijednost poslovanja.

 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.
 
 
 Novosti - Arhiva