Korporativno upravljanje, upravljanje rizicima i usklađenost – faktori uspješnosti poslovanja
Korporativno upravljanje, GRC (Governance, Risk and Compliance), ERM (Enterprise Risk Management), vanjska revizija, interna revizija, funkcija usklađenosti, unutarnja kontrola – termini su koji su nam poznati, ali možemo li biti sigurni da u potpunosti razumijemo njihov obuhvat i uloge? Koja je njihova poveznica s učinkovitim upravljanjem rizicima? Kako mogu doprinijeti uspješnosti poslovanja tvrtke?
Upravljanje rizicima, uz korporativno upravljanje i usklađenost, zajedno čine disciplinu poznatu kao GRC (governance, risk and compliance), čiji je smisao osigurati organizaciji da ostvari svoje ciljeve, odnosno poveća bogatstvo vlasnicima. Za primjenu GRC-a potrebna je svijest o prisutnosti rizika te namjera svih sudionika da poštuju odrednice iskazane kroz poslovne ciljeve. Koordinacija aktivnosti GRC-a u mjeri u kojoj se aktivnosti ne preklapaju, ali uključuju sve rizike kojima organizacija jest ili bi mogla biti izložena, doprinosi ostvarenju poslovnih ciljeva.
Korporativno upravljanje (engl. Corporate Governance) - bavi se odnosima upravljačkih struktura u organizacijama. Prema definiciji OECD-a (Organisation for Economic Cooperation and Development) korporativno upravljanje čini skup odnosa između menadžmenta, uprave, nadzornog odbora, dioničara i ostalih zainteresiranih strana. To je proces kojima organizacije ispunjavaju prava i zahtjeve svojih stakeholdera (interesno-utjecajne skupine).
COSO ERM – Enterprise Risk management predstavlja okvir novog pristupa upravljanja rizicima koji obuhvaća cijelu tvrtku. Prema COSO okviru proces upravljanja rizicima ima osam komponenti rizika te obuhvaća tri dimenzije: ciljeve upravljanja rizicima, komponente rizika i hijerarhijske razine tvrtke. Upravljanje rizicima treba biti integralni dio procesa upravljanja tvrtkom te u njega trebaju biti uključene sve razine upravljanja i svi zaposlenici, a odgovornost u okviru odlučivanja snosi rukovodstvo.
Vanjska revizija je postupak provjere i ocjene financijskih izvještaja i konsolidiranih financijskih izvještaja obveznika revizije te podatka i metoda koje se primjenjuju pri sastavljanju financijskih izvještaja, na temelju kojih se daje stručno i neovisno mišljenje o istinitosti i objektivnosti financijskog stanja, rezultata poslovanja i novčanih tokova. Vanjsku reviziju provode ovlašteni revizori odnosno revizorske tvrtke.
Interna revizija je neovisno i objektivno jamstvo i savjetodavna aktivnost rukovođena filozofijom dodane vrijednosti s namjerom poboljšanja poslovanja organizacije. Ona pomaže organizaciji u ispunjavanju njezinih ciljeva uvodeći sustavan i discipliniran pristup procjenjivanju i poboljšanju djelotvornosti upravljanja rizicima, kontrole i korporativnog upravljanja. Kao što sam naziv upućuje, provode je zaposlenici tvrtke. U svom radu, interni revizori dužni su pridržavati se Standarda interne revizije i Etičkog kodeksa koje objavljuje Institut internih revizora. Uspostava funkcije unutarnje revizije često predstavlja zakonsku obavezu, ali i kada ne postoji ova obaveza uspostava efikasne funkcije unutarnje revizije donosi brojne koristi.
Funkcija usklađenosti bavi se ovladavanjem rizika (ne)usklađenosti koji se definira kao rizik od izricanja mogućih mjera i kazni te rizik od nastanka značajnog financijskog gubitka ili gubitka ugleda, što ga organizacija može pretrpjeti zbog neusklađenosti s propisima, standardima i kodeksima te internim aktima.
Sustav unutarnjih kontrola je instrument upravljanja rizicima. To je proces koji provodi rukovodstvo i svi zaposlenici s ciljem pružanja razumnog uvjerenja o ostvarivanju ciljeva učinkovitosti i djelotvornosti poslovnih operacija, pouzdanosti financijskog izvještavanja te usklađenosti s regulativom. U njemu sudjeluju svi radnici te se razina zrelosti upravljanja rizicima izravno odražava u kvaliteti sustava unutarnjih kontrola.
Kako su svi navedeni termini međusobno isprepleteni kroz svoje uloge u učinkovitom upravljanju rizicima, saznajte prijavom za edukaciju "Interna revizija i kontrola u upravljanju rizicima" koja će se održati 01.-02.10.2020. na adresi Martićeva 73/1, u Zagrebu.
Više informacija i prijavnicu možete pronaći na : https://www.poslovnaucinkovitost.hr/aktualne-edukacije/cijena/interna-revizija-i-kontrola-u-upravljanju-rizicima3
mr. sc. Sanja Suman
Kolumne