25. 09. 2010.

Prilikom promišljanja o poslovanju nekog poduzeća potrebno je imati na umu da isto nije moguće ako nemamo uvid u odgovarajuće računovodstvene informacije. Pritom nije potrebno posjedovati računovodstveno zvanje, ali je neophodno razumjeti računovodstvenu logiku.

U računovodstvu se odvija aktivnost prikupljanja te obrade internih i eksternih podataka u informacije potrebne za donošenje odluka u poslovanju. Podaci postaju informacija primjenom računovodstvenih tehnika koje obuhvaćaju utvrđena pravila, načela i postupke.

Konačni produkt računovodstva su financijski izvještaji. Računovodstveni proces izrade financijskih izvještaja odvija se tako da se nastali poslovni događaji dokumentiraju knjigovodstvenim ispravama koje se unose u poslovne knjige.

Suvremeno računovodstvo zapravo predstavlja organizirani sustav mjerenja, opisivanja i prikazivanja ekonomskih aktivnosti poduzetnika te njihovog financijskog stanja.
Iako područje računovodstva uređuju zakonski propisi pojedine države zavladao je i trend usklađivanja s međunarodnom praksom. Možemo reći da računovodstvo postaje poslovni jezik jer omogućuje razumijevanje sadržaja poslovnih transakcija u globalnim okvirima.

Pri sastavljanju financijskih izvještaja se tako ovisno o veličini poduzetnika primjenjuju Međunarodni standardi financijskog izvještavanja (MSFI) i Hrvatski standardi financijskog izvještavanja (HSFI). MSFI i HSFI predstavljaju općeprihvaćeni skup pravila za računovodstvenu obradu poslovnih transakcija, vrednovanje i iskazivanje imovine, obveza, kapitala, prihoda i rashoda.

Sukladno navedenim standardima stavke financijskih izvještaja trebaju biti dosljedno prezentirane kako bi korisnici informacija mogli usporediti financijske izvještaje poduzetnika za više razdoblja te financijske izvještaje drugih poduzetnika. Informacija proizašla iz financijskih izvještaja također treba biti korisna i pouzdana na način da zadovoljava potrebe korisnika pri donošenju ekonomskih odluka.

Bitno obilježje financijskih izvještaja je također prevaga biti nad formom što znači da u njima sadržana informacija treba prezentirati transakcije i druge događaje u skladu sa suštinom i ekonomskom stvarnošću.

Kao temelj za vođenje računovodstva poduzetnici usvajaju interna pravila koja objedinjena predstavljaju računovodstvene politike. Potrebno je napomenuti da ova pravila svakako trebaju biti usklađena s „eksternim“ pravilima odnosno zakonskim odredbama. Različite računovodstvene politike imaju različite učinke na financijsko poslovanje društva. Dva trgovačka društva uz pretpostavku potpuno jednakog poslovanja mogu iskazati različit financijski rezultat ovisno o različitoj računovodstvenoj politici, a da ujedno financijska izvješća obaju društava budu u skladu sa zakonskim propisima. Vlastitim računovodstvenim politika poduzetnici postižu vlastite poslovni ciljeve.

Iz navedenog proizlazi da prikazani brojčani podaci u financijskim izvještajima korisnicima neće biti od velike koristi ako nisu upoznati s primijenjenim računovodstvenim politikama čiji su učinci doveli do određenih vrijednosti iskazanih u financijskim izvještajima.

Izbor optimalnih računovodstvenih politika treba biti jedna od bitnih menadžerskih funkcija kojom se utječe na tekući financijski rezultat, a pravilnim izborom određenih računovodstvenih politika moguće je ostvariti i porezne uštede. Računovodstvene politike svakako trebaju uvažavati kako interese vlasnika tako i potrebe ostalih korisnika financijskih izvještaja. Bez transparentnih računovodstvenih politika i poratnih bilježaka uz financijske izvještaje nije moguće interpretirati i ocjenjivati ostvarene i iskazane financijske pokazatelje poslovanja. 

Katica Krišto, dipl. oec.

 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.