26. 09. 2010.
Kako upravljati novčanim tokovima?

Aktivno upravljanje likvidnošću poduzeća predstavlja temeljnu zadaću financijskih menadžera, omogućuje nesmetano odvijanje poslovnih procesa i stvaranje pretpostavki za stabilnost poslovanja. Osiguravanje dostatne količine novčanih sredstava u svakom trenutku za financiranje poslovnih i investicijskih aktivnosti postiže se učinkovitim planiranjem novčanih tokova. Planiranje novčanih tokova u suvremenim uvjetima poslovanja zahtjevna je zadaća koju provode financijskih stručnjaci koji  agregiraju financijske informacije iz svih odjela poduzeća i kreiraju modele na temelju kojih se donose poslovne odluke.

Planiranje novčanih tokova ključno je za poslovanje svake organizacije. Posljedice lošeg planiranja novčanih tokova mogu biti katastrofalne po poslovanje poduzeća. Npr. ukoliko se plaće radnicima ne isplate na vrijeme, nezadovoljstvo radnika može dovesti do štrajkova, neplaćanje dobavljača uzrokuje neizvjesnost isporuke sirovina i materijala ključnih za poslovanje, neplaćanje banaka i financijskih institucija dovodi do smanjenja kreditnog rejtinga, a neplaćanje dividende na vrijeme u konačnici može dovesti do smjenjivanja menadžmenta.

Odgovornost financijskih stručnjaka seže puno dalje od osnovne zadaće planiranja novčanih tokova. Upravljanje imovinom poduzeća, upravljanje rizicima, upravljanje obrtnim kapitalom, kao i suradnja s bankama i ostalim financijskim institucijama samo su neke od funkcija kojima financijski stručnjaci moraju obavljati. Ove funkcije najčešće se objedinjavaju unutar odjela riznice poduzeća.

Ustroj i organizacija riznice u ovisnosti je o veličini poduzeća. Zadaće odjela riznice u malim i srednje velikim poduzećima najčešće se dodjeljuju odjelu računovodstva, uz stalni nadzor kontrolera. Kako poduzeće raste, povećava se broj financijskih transakcija, povećava se kreditna izloženost uslijed povećanja potraživanja od kupaca, povećava se valutna izloženost zbog nastupa na inozemnom tržištu i zaduživanja u stranoj valuti, povećava se rizik kamatne stope zbog korištenja financijske poluge itd. Novonastale složene financijske transakcije dovode do potrebe za zapošljavanjem specijaliziranih stručnjaka i objedinjavanjem složenih financijskih zadaća unutar odjela riznice. Kada se ustroji odjel riznice, rizničari direktno izvještavaju financijskog direktora ili upravu o svojim aktivnostima. Istovremeno, imaju i savjetodavnu funkciju budući da prate aktualne tržišne trendove i mogu predvidjeti implikacije donošenja raznih poslovnih odluka. Dobra organizacija riznice preduvjet je za očuvanje likvidnosti i minimiziranje rizika kako se ne bi ugrozio kapital poduzeća.

Druga strana upravljanja novčanim tokovima je upravljanje viškom novčanih sredstava. Ukoliko poduzeće raspolaže viškom novčanih sredstava i ne usmjeri ih adekvatno, propušta mogućnost ostvarivanja većih prinosa od neangažiranih sredstava. Kvalitetno prognoziranje novčanih tokova omogućava rizničarima utvrđivanje optimalne količine novčanih sredstava za kratkoročno, srednjoročno i dugoročno investiranje uz ostvarivanje najvećih mogućih prinosa. Budući da ulaganja uzrokuju manjak likvidnosti, za rizničara je važna raspoloživost pouzdanih  informacija kako bi mogao imobilizirati novčana sredstva i uskladiti dospijeća sa planiranim obvezama. Planiranje novčanih tokova, upravljanje obrtnim kapitalom i investiranje viškova novčanih sredstava dio su svakodnevnih aktivnosti financijskog menadžmenta koji doprinose očuvanju stabilnosti i posljedično povećavaju profitabilnost poduzeća.

Goran Ledinšćak, dipl. oec.

 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.