27. 09. 2010.

Čini li Vam se da ste kao dijete bili kreativniji nego danas? Sjetimo se kako smo izmišljali razne načine zabave, igre, zagonetke, priče… Zašto se i odrasli ne bi mogli zabavljati i pritom postizati izvrsne rezultate? Zapravo nema razloga. Postoje samo naši izgovori, uvjerenja koja smo pokupili usput od roditelja, učitelja, šefova i brižnih, odnosno zabrinutih kolega, ljudi koji nas okružuju.

Već kao dijete glumili smo zabrinute i nervozne odrasle, pritisnute raznim problemima, jer smo smatrali da odrasli takvi jesu. Nije ni čudo da smo se upravo u takve odrasle s vremenom razvili. Samo što to više nije igra i ne uživamo u tome. A potreban je samo jedan mali korak, da opet povratimo onu našu kreativnost, onu želju da se po svaku cijenu zabavimo i onu motivaciju da pronađemo što više načina za uživanje.

Sasvim je normalno da kreativnost opada u pojedinim fazama života, koncentriramo se na „ozbiljne“ teme, analiziramo situaciju uzimajući u obzir činjenice, tražimo konkretne podatke, brojke i rezultate i gubimo se u svemu tome stvarajući logične zaključke. Tako ograničavamo aktivnost našeg mozga na korištenje samo jedne strane, one zadužene za logiku. Posljedica je ograničen rezultat naših napora.

Danas se sve više pažnje u poslovanju posvećuje kreativnosti, uspješne kompanije i napredni voditelji cijene kreativnost svojih suradnika, a u poslovanju se koriste brojnim tehnikama za njeno poticanje. Gotovo da ne postoji grana poslovanja, odjel u organizaciji ili pozicija koja ne zahtijeva kreativnost u svrhu iznalaženja što boljih rješenja; od proizvodnje, optimizacija radnih procesa, kontrolinga, marketinga, prodaje do upravljanja ljudskim potencijalima.

Mind mapping ili izrada mentalnih mapa je tehnika koja se sve češće koristi u poslovnom svijetu. U brojnim poduzećima uveden je i softver za izradu mentalnih mapa. Prezentacije, sastanci ili radionice, projekti, učenje, obrada tekstova samo su neka od područja primjene ovog poticajnog alata. Tehniku je sedamdesetih godina prošlog stoljeća osmislio britanski psiholog  Tony Buzan, kako bi svojim studentima olakšao učenje. Ubrzo je izrada mentalnih mapa postala popularan alat za organiziranje ideja i proširila se u brojna druga područja života i poslovanja. Tehnika prati prirodne procese u našem mozgu i omogućava nam istovremeno korištenje desne i lijeve moždane hemisfere te povećava učinkovitost misaonih procesa.

Istraživanja pokazuju da prosječan čovjek koristi svega dva posto sposobnosti našeg mozga. Taj podatak može nas rastužiti, ali ako znamo da postoje tehnike poput mentalnih mapa, onda nas taj podatak može potaknuti na njihovo korištenje i motivirati na putu do novih uspjeha.

I Vi možete bolje iskoristiti potencijal svoga mozga. Oslobodite svoje misli, pustite mašti na volju, dopustite stvaranje asocijacija i pronađite kreativna rješenja. Probudite genija u sebi!

Renata Fijan, prof.
 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.