Multidisciplinarni pogled na proizvodnju
Poslujete na stvarnom tržištu, koje se ne ponaša po zamišljenim pravilima. Uprave donose odluke, imaju moć odlučivanja, ali i odgovornost za uspjeh. Uspjeh ima više šanse uz kvalitetan kontroling. Razmotrite ključne činitelje na bazi kojih upravljate poduzećem, bilo da je ono Vaše vlasništvo ili upravljate imovinom drugih osoba. Koje su ključne informacije i činitelji uspješnosti Vašeg proizvodnog poduzeća ove godine, a koje su bile lani? Procjenjujete li vjerojatnost pojedinih poslovnih događaja na bazi (često neprimjenjivog) povijesnog iskustva?
Sve što se događa u kontrolingu svodi se na spremnost i vještinu uprava i zaposlenih u kontrolingu da nauče služiti se alatima i prikupljati potrebne podatke te koristiti rezultate, ako ih ocijene realnima. To još uvijek ne garantira uspjeh. Na ishod poslovanja poduzeća srednje veličine djeluje barem tisuću varijabli, a na ona veća i desetine tisuća. Neke su pozitivne, druge negativne, neke su vrlo izvjesne, druge malo vjerojatne... Najmanje je onih koje donose dobitak „na prvu loptu“, a puno više onih koje donose rizike, teško ih je predvidjeti, iskazati ili simulirati. Umijeće je kontrolera odabrati ono najvažnije i s relativno visokom dozom vjerojatnosti predvidjeti određeni rezultat stalno povezujući „mikro“ i „makro“.
Dobar kontroler, poput vjernog sluge, a ponekad i „đavoljeg advokata“, slijedi menadžera kroz „bespuća beskrajne doline poduzetničkih ideja“. Svi traže prolaz kroz tjesnac globalnog tržišta. Ne znamo koji je sliedeći korak naših kupaca, dobavljača, konkurenata, banaka, državne administracije,... Gužva je sve veća! Svjetska ekonomija i dalje se tektonski preslaguje. U 2012. godinu ušli smo s visokom cijenom nafte, nikada nije bila skuplja, a procjene za sljedeća tri kvartala variraju – od izrazitog rasta u slučaju otvorenog ratnog sukoba do recesijskog pada cijene i ponovnog usporavanja svjetskog gospodarstva.
Što nas čeka „pod okriljem“ Europske unije koju također potresaju financijske i razvojne krize? Ulazimo s industrijskom proizvodnjom oko 30% manjom nego prije dva desetljeća, energetskom ovisnošću, poljoprivredom koja nas ne uspijeva prehraniti, niskim rastom (ili padom) BDP-a, ali zato visokim poreznim opterećenjem, zabrinjavajućim unutarnjim i vanjskim dugom te visokom stopom nezaposlenosti i prosječno vrlo mladom populacijom umirovljenika. Uz dobro nam znane „multinacionalke“ iz EU, SAD, Japana,… na naše malo tržište „nadiru“ i brzo rastuće BRIC ekonomije (Brazil, Rusija, Indija, Kina), ali i mnogi drugi.
To su uvjeti u globalnom okruženju u kojima kreiramo strategiju poslovanja svog poduzeća. Naravno da „mali“ kontroler ne može znati odgovore na sve te izazove, ali mora se truditi da iz svoje niše prikupi i poveže što više informacija jer - njegovo poduzeće sutra će na tržištu „pojesti“ skupa energija, skupi bankarski kapital, manjkava infrastruktura, jako porezno opterećenje, konkurencija jeftinih kineskih proizvoda, indijskih IT usluga, subvencionirana EU poljoprivreda ili ako sve preživi – „učinkovita“ administracija.
Što je ključni ograničavajući činitelj uspješnog menadžera? Raspoloživo vrijeme? Količina informacija koju nalazimo u našem okruženju udvostručuje se u sve kraćem vremenu i najveća je „nauka“ klasificirati prikupljeno i odvojiti bitno od nebitnog, sve u realnome vremenu, kako bi se reagiralo što prije i kvalitetnije. Tvrtke koje su sposobne ne samo reagirati na događaje na tržištu, nego i predvidjeti i oblikovati svoju budućnost - opstat će i razvijati se dalje.
Uloga kontrolinga je potaknuti na razmišljanje i promjene. Ne može kontroler poznavati tehnologiju bolje od tehnologa, pravo bolje od pravnika, itd., ali (ako dobije šansu) može pokušati dati poticaj svim strukama da multidisciplinarnim znanjem i alatima koje nude nove tehnologije (zajednički) predvide budući razvoj, kvantificiraju, umanje rizike... Gdje su granice novih tržišta u nastajanju? Gotovo da ih nema. Gdje je u tome naša tvrtka? Na kraju dana, možda nas čekaju nova iznenađenja…
U hrvatskom gospodarstvu brojnošću dominiraju mali poduzetnici, što znači da će biti teško dodati novi trošak za novu funkciju, ako ona nema opipljiv učinak na poslovanje u kratkom roku. Kod operativnog kontrolinga učinci su brži i u kratkom roku prepoznatljivi većem broju korisnika. Kod strateškog kontrolinga potrebno je uložiti više znanja i vremena (novca) da bi se vidjeli prvi rezultati. Struktura poduzetnika u dobroj mjeri određuje način organizacije i mogućnost djelovanja kontrolinga, operativnog i posebno strateškog – nije realno očekivati brojne, dobro opremljene i plaćene ekipe organizirane u zasebnim službama. Uz IT tehnologiju, ključni čimbenik su ljudi. U većini slučajeva biti će to mali odjeli ili „svestrani“ pojedinci, koji će taj posao priključiti nekoj od postojećih obveza iz domene računovodstva, financija, prodaje, nabave ili ...
Gdje pronaći kvalitetne kontrolere? Na tržištu rada ili – osposobljavanjem svojih zaposlenika. U bogatstvu alata i metoda koje nudi kontroling nema magične svjetiljke, ali ima prostora za sistematičan i uporan rad s osjećajem za realnost. Po logici svih definicija kontrolinga – kontroler izvlači poslovne informacije iz „tihog oceana“ nepreglednih podataka i daje im život kroz sažete poslovne informacije i prijedloge. Da li će uprave imati dovoljno mudrosti, strpljenja i povjerenja? Provjerite zajedno na našim osposobljavanjima.
Branko Grubić, dipl.oec.
Kolumne