17. 04. 2013.

Približavanjem ulaska Hrvatske u Europsku uniju, svaki danom raste interes hrvatskih poduzetnika za povlačenjem sredstava iz EU fondova. EU projekti postaju sredstvo povećanja konkurentnosti na zahtjevnom domaćem i međunarodnom tržištu, uspostavljaju prekogranična partnerstva i potiču održivo poslovno planiranje. Sažetak uspješnog EU projekta sastoji se od analize problema i sinteze rješenja koji će projekt ostvariti.

Uspješan projekt će imati kvalitetnu analizu problema u području koji projekt obuhvaća. Prilikom analize problema potrebno je prepoznati uzroke i posljedice. Uzroci problema, u sektoru kojim se projekt bavi, najčešće su već identificirani u strateškim dokumentima na europskoj, nacionalnoj i regionalnoj razini, a posljedice problema izravno se manifestiraju u poslovanju poduzetnika.  Mala konkurentnost lokalnog izvoznika može biti posljedica niskoproduktivne tehnologije, nedovoljne stručnosti zaposlenika i nedostatka sustava upravljanja kvalitetom. U zadnjem koraku analize problema potrebno je odabrati ključni problem koji se može riješiti predloženim EU projektom. Ključni problem mora biti usklađen s ciljevima i aktivnostima koje se financiraju kroz odabrani natječaj.

Specifični cilj koji će se ostvariti provedbom projekta je zrcalna slika ključnog problema prijavitelja. Ukoliko su uzroci niske konkurentnosti prijavitelja na tržištu Europske unije niskoproduktivna tehnologija, nedovoljna stručnost zaposlenika i nedostatak sustava upravljanja kvalitetom, onda će specifični cilj projekta biti povećanje konkurentnosti proizvoda na europskom tržištu kroz projektne aktivnosti ulaganja u učinkovitiju tehnologiju, obrazovanje zaposlenika i uvođenje sustava upravljanja kvalitetom. Projektne aktivnosti opisuju se mjerljivim „output-ima“, potrebnim ljudskim i materijalnim resursima za provedbu te definiranim trajanjem. Troškovi koji su potrebni za provedbu projektnih aktivnosti čine proračun projekta. Odgovorima na sljedeća pitanja zaokružit ćete izradu sažetka EU projekta: Mogu li projektni partneri doprinijeti ostvarenju specifičnog cilja projekta? Kako ćete mjeriti uspješnost provedbe pojedinih projektnih aktivnosti i ciljeva? Postoje li preduvjeti koji su nužni za početak provođenja projekta, pretpostavke i rizici na koje treba paziti tijekom provedbe? Kako ćete osigurati održivost projektnih rezultata nakon završetka projekta?

Poznavanje metodologije izrade EU projekata postaje presudan faktor u dobivanju bespovratnih sredstava za povećanje konkurentnosti poduzetnika na tržištu EU. Ulaskom Hrvatske u EU, značajno će se povećati sredstva izravno namijenjena poslovnom sektoru. Prvi natječaji iz strukturnih fondova za male i srednje poduzetnike bit će otvoreni u drugom dijelu ove godine, a financirat će povećanje konkurentnosti proizvodnih djelatnosti ulaganjem u modernizaciju i izgradnju poslovnih zgrada te nabavu novih i inovativnih tehnologija. Pored proizvodnih djelatnosti, natječaji strukturnih fondova bit će namijenjeni povećanju konkurentnosti u turizmu s ciljem produženja turističke sezone i obogaćivanja turističke ponude,  a financirat će se ulaganja u  modernizaciju i izgradnju smještajnih kapaciteta te dodatnih sadržaja i atrakcija u turističkim destinacijama. Stoga je upravo sada ključni trenutak za pripremu vlastitih poduzetničkih projekata.

Igor Capan, dipl. ing.

Ukoliko imate potrebu za konzultantskim uslugama pri pronalaženju prikladnog EU natječaja, pripremi vlastitog EU projekta ili evaluaciji Vaše projektne ideje, kontaktirajte nas na:

    Tel.: 01/ 23 04 571
    E-mail: eufondovi@poslovnaucinkovitost.hr

Detaljnije informacije potražite na linku: Izrada EU projekta.

 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.