Upravljanje financijskim rizicima

Datum i mjesto održavanja:
Četvrtak, 13.06.2024.  -  Petak, 14.06.2024.
Zagreb
Rok za prijavu: Ponedjeljak, 10.06.2024.
 

Ova dvodnevna radionica je III. modul programa

CERTIFICIRANI PROGRAM ZA UPRAVLJANJE RIZICIMA - RISK MANAGEMENT PROGRAM

Opis:
U okruženju iznimno složenih i povezanih financijskih tržišta, minimiziranje rizika i izbor uspješne strategije upravljanja ključnim parametrima poslovanja postaju osnovni čimbenici kvalitete poslovnih organizacija. Danas sve više sazrijeva spoznaja da kvalitetno poslovanje podrazumijeva procjenu svih rizika kojim je poslovanje poduzeća izloženo i poduzimanje adekvatnih radnji u cilju zaštite od istih. Svaki od rizika sa sobom nosi posljedice na poslovanje kompanije u kraćem ili dužem vremenskom horizontu. Najčešće oni rizici, koji kao posljedice imaju učinke u vrlo kratkom vremenskom odmaku, mogu biti ključni za distinkciju između nastavka daljnjeg poslovnja ili potencijalnog prestanka poslovanja poduzeća. Jedni od takvih su i tržišni rizik i rizik likvidnosti, obzirom da pogreške kod upravljanja istima mogu imati vrlo brze i često neželjene posljedice za poslovanje poduzeća.

Ciljevi:
Polaznici će kao rezultat sudjelovanja na radionici razumjeti i biti u stanju opisati osnovne tržišne i likvidnosne rizike kojima je suvremeno poduzeće svakodnevno izloženo. Upoznat će se s osnovama izrade planova likvidnosti, osnovnim pokazateljima likvidnosti, te instrumentima za pribavljanje likvidnosti. Također će steći znanja o više i manje složenim instrumentima zaštite od tržišnog rizika, njihovim karakteristikama i metodama primjene u većini tržišno uvjetovanih situacija. Putem naučenog biti će u mogućnosti uspješno sačuvati novčane tijekove iz osnovnog poslovanja, obratiti pažnju na izazove u kratkoročnoj i dugoročnoj likvidnosti poduzeća, te kroz navedeno omogućiti da se poduzeće fokusira na obavljanje osnovne djelatnosti.

Metode rada:
Polaznici će navedene sadržaje i vještine usvojiti kroz teorijsko predavanje, praktične vježbe, diskusiju te individualni i grupni rad s ostalim polaznicima i trenerom.

Kome je namijenjena:
Vlasnicima i menadžerima svih razina upravljanja i veličina organizacija, specijalistima u financijama, rizicima, unutarnjoj reviziji, kontrolingu i ostalim organizacijskim jedinicama koje se bave upravljanjem poslovanja i likvidnošću, a žele se upoznati s dobrim praksama u upravljanju i minimizaciji predmetnih rizika.

SADRŽAJ I RASPORED RADIONICA:

1. DAN

UPRAVLJANJE TRŽIŠNIM RIZIKOM

08:30 - 09:00 Registracija i preuzimanje materijala
09:00 - 10:30 Uvod i definiranje osnovnih skupina rizika

  • Financijska matematika – baza za izračune vezane na instrumente zaštite
  • Financijski rizici – Valutni, kamatni i rizik promjene cijene financijskih instrumenata
  • VAR - Mjera finacijskog rizika

PRAKTIČNA VJEŽBA: Primjena kamatnog računa, diskontiranja i ukamaćivanja u svakodnevnom poslovanju i identificiranju potencijalnih rizika poslovanja. Primjena VAR-a u svakodnevnom poslovanju

10:30 - 10:45 Pauza za kavu
10:45 - 12:15 Valutni rizik i instrumenti zaštite

  • Tržište valuta
  • FX spot, FX forward i FX Swap
  • Metode zaštite

PRAKTIČNA VJEŽBA: FX spot, FX forward i FX Swap u kao instrument zaštite od valutnog rizika

12:15 - 13:15 Pauza za ručak 
13:15 - 15:45 Kamatni rizik i instrumenti zaštite I

  • Kamatno tržište
  • Kamatni Swap kao instrument zaštite
  • Metode zaštite i utjecaj tržišta na odabrane metode

PRAKTIČNA VJEŽBA: Kamatni swap kao instrument zaštite od kamatnog rizika

14:45 - 15:00 Pauza za kavu
15:00 - 16:30 Kamatni rizik i instrumenti zaštite II

  • Kamatne opcije – definicija i osnovna primjena
  • Kamatne opcije kao instument zaštite
  • Metode zaštite i utjecaj tržišta na odabrane metode

PRAKTIČNA VJEŽBA: Kamatne opcije kao instrument zaštite od kamatnog rizika

2. DAN

UPRAVLJANJE RIZIKOM LIKVIDNOSTI I KREDITNIM RIZIKOM

08:30 - 09:00 Registracija
09:00 - 10:30 Planiranje likvidnosti

  • Upravljanje operativnom i strukturnom likvidnosti
  • Planovi likvidnosti
  • Testiranje otpornosti na stres
  • Upravljanje likvidnošću u kriznim situacijama

PRAKTIČNA VJEŽBA: Primjer plan likvidnosti

10:30 - 10:45 Pauza za kavu
10:45 - 12:15 Upravljanje bilancom

  • Rezerve likvidnosti
  • Uloga centralne banke u upravljanju likvidnosti
  • Upravljanje aktivom i pasivom (uloga Riznice)

PRAKTIČNA VJEŽBA: Primjer rezervi likvidnosti

12:15 - 13:15 Pauza za ručak
13:15 - 14:45 Sastavnice kreditnog rizika

  • Pojmovno određenje i definicija kreditnog rizikai
  • Utvrđivanje kreditnog rizika
  • Metode mjerenja i procjene kreditnog rizika

PRAKTIČNA VJEŽBA: Kreditna analiza

14:45 - 15:00 Pauza za kavu
15:00 - 16:30 Upravljanje kreditnim rizikom  

  • Kreditni proces
  • Strategije zaštite od kreditnih rizika
  • Međuovisnosti kreditnog i drugih rizik

PRAKTIČNA VJEŽBA: Primjer zaštita od kreditnih rizika

 

PREDAVAČI:

Hrvoje Mijić
 

Mr. sc. Hrvoje Mijić je financijski stručnjak s više od 20 godina iskustva u bankarskom i financijskom sektoru. Desetogodišnje radno iskustvo stekao je u Zagrebačkoj banci u odjelima upravljanja rizicima, organizacije i tehnologije, plana i analize, maloprodaje, razvoja proizvoda te na vođenju projekata. U Veneto banci je više od šest godina radio kao rukovoditelj Funkcije upravljanja rizicima i kao odgovorna osoba za funkciju kontrole rizika. Magistrirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 2012. godine, na studiju financija i bankarstva, s temom Model za upravljanje rizicima štednih banaka u Republici Hrvatskoj. Ključna područja stručnosti uključuju: upravljanje rizicima i kontrolu, politike upravljanja rizicima, redizajn procesa, planiranje rizika i kapitala, izvješćivanje o rizicima, financijsko planiranje i modeliranje. Iskustvo je nadogradio brojnim edukacijama iz područja rizika i financija te njihovom primjenom u praksi. Trenutačno prolazi izobrazbu kao kandidat za poslove stalnog sudskog vještaka za ekonomsko-financijsko poslovanje. 

Marko Bolanča
 

Marko Bolanča, dipl. oec., praktičar je u primjeni derivatnih instrumenata u svrhu zaštite od tržišnih rizika i poslova s dužničkim vrijednosnim papirima na tržištu kapitala. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 2003. i radno iskustvo stjecao na raznim poslovima unutar odjela Riznice. Zaposlen je na funkciji izvršnog direktora Upravljanja bilancom i riznica unutar Addiko Bank d.d. U svom  dosadašnjem radu bio je posvećen aktivnom trgovanju vrijednosnim papirima i kamatnim derivatima za knjigu banke, izdavanju dužničkih vrijednosnih papira za banku i klijente, upravljanju gotovinom i uvođenju novih proizvoda za banku. Ima položen ispit za obavljanje poslova investicijskog savjetnika te je sudjelovao na međunarodnim seminarima u organizaciji Euromoney-a, Amsterdam Institute of Finance-a i Finance Trainer-a.