Analiza troškova i koristi (CBA Analysis)
Srijeda, 24.04.2024.
Zagreb
Opis:
Kako bi se što uspješnije iskoristile dostupne financijske potpore iz europskih fondova, potrebno je pripremiti složenu projektnu dokumentaciju sukladno zahtjevima i preporučenoj metodologiji Europske Unije. Ključni dokument u pripremi takvih projekata predstavlja studija izvodivosti te analiza troškova i koristi (CBA), u kojoj se detaljno i po propisanoj metodologiji analiziraju svi troškovi i koristi projekta te se demonstrira njegova opravdanost za financiranje iz EU fondova. Analiza troškova i koristi je metoda ekonomske analize kojom se uspoređuju i vrednuju sve prednosti i svi nedostaci jednog projekta analizom svih njegovih društvenih troškova i koristi.
Ciljevi:
Cilj seminara upoznavanje je sudionika s cjelokupnom metodologijom te procesom izrade cost-benefit analize (CBA) kao ključnog dokumenta na osnovi kojeg se ocjenjuje prihvatljivost projekta te donosi odluka o sufinanciranju iz sredstava kohezijskog i strukturnih fondova. Seminar omogućava polaznicima da kroz prezentaciju i primjere iz prakse ovladaju znanjem koje će im omogućiti prepoznavanje glavnih elemenata cost benefit analize.
Metode rada:
Polaznici će navedene sadržaje usvajati kroz:
- teorijsko predavanje
- praktične vježbe na papiru i na računalu (u Excel-u)
- diskusiju s ostalim polaznicima i trenerom.
Sadržaj:
08:30 - 09:00 Registracija i preuzimanje materijala
09:00 - 10:30 1. DIO: Uvod u studiju izvodljivosti i CBA analizu
2. DIO: Izrada CBA analize: Financijska analiza
- Izračun nedostajećih financijskih sredstava („funding gap“)
- Plan financiranja i troškovi projekta
- Izvori financiranja projekta
- Provjera financijske održivosti projekta
- Financijska neto sadašnja vrijednost projekta (FNVP)
- Financijska interna stopa rentabilnosti (FRR)
- Što mjere FNPV i FRR
10:30 - 10:45 Stanka za kavu
10:45 - 12:15 Ekonomska analiza
- U čemu se sastoji koncept ekonomske analize
- Metodologija konverzije kod ekonomske analize – koraci
- Društveno diskontiranje procijenjenih koristi i troškova
- Ekonomska neto sadašnja vrijednost projekta (ENPV)
- Ekonomska interna stopa rentabilnosti (ERR)
- Omjer troškova i koristi (B/C ratio)
- Razlika između ekonomske i financijske neto sadašnje vrijednosti
- Ekonomska analiza - izračun ENPV-a i ERR-a
12:15 - 13:15 Stanka za ručak
13:15 - 14:45 3. DIO: Analiza rizika projekta
- Glavni elementi analize rizika projekta
- Analiza osjetljivosti projekta
- Analiza kritičnih varijabli
- Analiza scenarija
- Kritične varijable projekta
14:45 - 15:00 Stanka za kavu
15:00 - 16:30 4. DIO: Primjeri gotovih CBA analiza
5. DIO: Vježba izrade financijske i ekonomske analize u excelu
- Investicijski troškovi; Operativni troškovi i prihodi
- Izvori financiranja i financijska održivost projekta
- Izračun FNPV i FRR na investiciju i na kapital
- Izračun ENPV i ERR projekta te pokazatelja troškova i koristi (B/C)
6. DIO: Primjer izračuna nedostajućih financijskih sredstava
- Izračun omjera nedostajućih financijskih sredstava (funding gap rate)
- Iznos u odluci (decision amount)
- Iznos bespovratnih sredstava EU (max EU grant)
PREDAVAČI:
Dr. sc. Mladen Meter je konzultant i direktor tvrtke Poslovna učinkovitost d.o.o. za poslovno savjetovanje. Posjeduje višegodišnje iskustvo na rukovodećim pozicijama u međunarodnim tvrtkama (Kaufland, Generali, Basler), a trenutačno radi samostalno i s renomiranim inozemnim partnerima na brojnim projektima u Hrvatskoj i u inozemstvu. Magistrirao je 2005. na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, 2006. završio je Controlling Stufenprogramm na austrijskom Controller Institutu u Beču te položio ispit za diplomiranog financijskog kontrolera, a 2012. je doktorirao na Ekonomskom fakultetu u Splitu. Također se školovao na poslovnoj školi IEDC Bled School of Management i na Horváth Akademie u Njemačkoj. Međunarodno je certificirani HICHERT®IBCS konzultant i trener te certificirani konzultant partner za IBCS certificirana informatička rješenja za izradu profesionalnih poslovnih izvještaja i prezentacija prema HICHERT®IBCS standardima. Pripremio je međunarodne kontroling standarde za Hrvatsku te je kao jedini suradnik koji nije iz njemačkog govornog područja bio član međunarodnog projekta (Njemačka, Švicarska, Austrija, Hrvatska) za prepoznavanje i poboljšanje kontroling standarda u poslovnoj praksi poduzeća. Također je jedini koautor, koji nije iz njemačkog govornog područja, međunarodnih standarda kontrolinga „Standards im Controlling“ (njemačko izdanje) i knjige „Organisation des Controllings”, „Vodič za projekt implementacije kontrolinga” (njemačko izdanje). Autor je brojnih certificiranih edukacijskih programa za kontroling, financije i menadžment te urednik časopisa za poslovnu praksu „Kontroling, financije i menadžment“ i knjiga „Najnoviji trendovi u kontrolingu“, „Instrumenti kontrolinga“ „Menadžment i kontroling“. Voditelj je radne grupe ICV Croatian Adriatic Region, međunarodne udruge kontrolera ICV – Internationaler Controller Verein, koja je regionalno orijentirana i fokusirana na teme poboljšanja i postizanja izvrsnosti u poslovanju poduzeća različitih industrija. Ovlašteni je interni revizor za banke, financijske institucije i informacijske sustave te certificirani konzultant Mreže konzultanata HAMAG-BICRO-a za područja: poslovnog planiranja, financija, organizacije i poslovnog upravljanja. Lokalni je konzultant Europske banke za obnovu i razvoj – EBRD. Nositelj je međunarodnog certifikata LEGO® SERIOUS PLAY® Facilitatora, čijom metodologijom se na profesionalan način rješavaju konkretni poslovni izazovi na sustavan, uključiv, zanimljiv i zabavan način, kao i međunarodnog certifikata Certified OKR Practitioner (C-OKRP)™ izdanog od strane OKR International koji je svjetski lider u OKR implementaciji, coachingu i edukaciji. Veći broj godina je kao viši predavač predavao na AACSB akreditiranoj poslovnoj školi, a među brojnim fakultetima i poslovnim školama predaje i u Njemačkoj na ESB Business School u Reutlingenu i CBS International Business School u Mainzu. Također vrlo često predaje na otvorenim i in-house edukacijama u Hrvatskoj i inozemstvu.